Skip to main content

Adam Lambert si stojí na svém s glam-rockovým singlem ‚Two Fux‘

Tento článek s rozhovorem Adama Lamberta pro OUT o jeho novém singlu Two Fux, jeho pohledu na současnou tvorbu a jeho spolupráci s Queen vyšel v časopise OUT v pátek, 30. června 2017 u příležitosti oficiálního vydání Two Fux.

Pokud si myslíte, že to, co dělám a jak žiju je příliš, tak já na to ale doopravdy zvysoka kašlu,” tvrdí Adam Lambert ve svém novém singlu, výstižně nazvaném “Two Fux”. Vzdorovitá, kytarově-popová hymna, na které spolupracovali Ferras, Sarah Hudson, Big Taste a Trey Campbell ukazuje pětatřicetiletého Glamberta překypujícího nově nalezenou sebejistotou,  přiznávajícího že “lidi si myslí, že jsem z Marsu”, než to přiznání zbagatelizuje frajerským “na tom nesejde”.

Lambertova nová hudba neskutečně vyspěla od “The Original High” z roku 2015, jak zvukově tak i lyricky, vzdalující se snaze chtít více a s nastupujícím poznáním, že je dost dobrý takový, jaký je. V dramatické úvodní skladbě alba opakuje pochmurnou větu “Mé srdce je město duchů” s euro-popovou produkcí Maxe Martina – hodně vzdálené od dnešního plnomocného “Two Fux”, nasáknutého glam tvorbou 70tých let. “Nikdo mě nechápe tak jako já sám sebe”, říká teď se sebejistotou.

V současné době na mezinárodním turné s Queen, se Lambert přesunul od Amerického Idolu ke queer rockové ikoně, když každou noc pokračuje ve stopách Frddieho Mercuryho s jeho vlastními mocnými vokály a novými ohnivě-oranžovými vlasy. Spolu s bubeníkem Rogerem Taylorem a kytaristou Brianem Mayem zpívá klasické hity – “We Will Rock You” a “Another One Bites The Dust” – zahrnující i jeho vlastní hudbu, včetně “Two Fux”, což zní skoro jako Queen song.

OUT tento týden dostihli Lamberta, aby s ním prodebatovali tvorbu jeho nového singlu, vymykajícího se status quo (Adamově nedávné tvorbě, pozn. př.) a navracející se k jeho glam-rock kořenům.

OUT: Takže, jak Two Fux vznikl?

Adam Lambert: Tahle píseň byl nápad, který jsme odstartovali se Sarah Hudson a Ferrasem, kteří jsou mí dva velmi dobří přátelé. Znám je už roky a už párkrát jsme spolu psali. Tohle bylo poprvé, kdy pro nás něco vykrystalizovalo, pro co jsem byl jako že: “Tohle je ono. Vydejme to!” Je to skvělé, protože pokaždé, co se dostaneme do studia, je to samý smích a šílenosti. Užijeme si spolu spoustu legrace.”

Ferras je queer textař a Sarah Hudson je známá jako spojenec LGBTQ. Proč bylo důležité s nimi tentokrát pracovat?

Šel jsem tentokrát na věc jinak. Vůbec nechci říct, že má poslední práce byla špatná, protože já miluji The Original High a moc rád jsem pracoval s Max Martinem. Ale dostal jsem se minulý rok zpátky do Austrálie, zatímco jsem dělal X-Factor a měl jsem velmi kreativní náladu a začal jsem se bavit s některými svými přáteli, skladateli. Sarah [Hudson] a Ferras byli dva z nich a já jsem byl jako: “Víte co, zkusme to jen tak pro zábavu – žádný stres.”  Bylo to velmi uvolněné a neoficiální a bylo tam v tom něco moc hezkého. Propůjčilo to tomu projektu takovou tu energii – bylo to velmi skutečné, hodně to odráželo to, kde se právě nacházím.

Jak vyjadřuje “Two Fux” Tvé současné duševní pocity?

“Two Fux” je pro mě tak nějak shrnuje. V minulosti jsem hodně psal o nahánění svého původního maxima – toužil jsem po něčem, co bylo mimo dosah. A teď s tímto projektem jsem na místě v mém životě, kde jsem jako “Víte co, ne – já jsem v pohodě”. Budu si dělat své a ani se za to nebudu omlouvat – ani se nebudu pokoušet tak moc vyhovět jiným lidem. Myslím, že každý má ve svém životě své vzestupy a pády, kdy se snaží přijít na to, jak si právě stojí a právě teď jsem ve stavu, kdy se cítím mnohem víc sebejistý.

Co Tě v Tvém životě přivedlo k tomuto názoru?

Něco s tím má společného věk. Zažil jsem různá období – staly se určité věci, byly různé trendy, došlo ke změnám. Právě teď je tam ta úžasná změna, kdy pokračujeme se zviditelněním trans a genderové fluidity a všechny ty věci o kterých víme, ale ve skutečnosti je tohle všechno vytlačováno ven z mainstreamu a je na ně poukazováno – tohle je velmi osvobozující. Cítím, že je  tam příběh a probíhající diskuse o těchto věcech,  ke kterým jsem vždycky mě silný vztah. Lidé se začínají být naladěni k něčemu, co je velmi vzrušující a já mám pocit, že bych k této konverzaci mohl přispět.

Proč je “Tvo Fux” silným úvodem k většímu projektu na kterém pracuješ?

Je to v podstatě vyhlášení mise. Ten refrén, který říká, že pokud si myslíte, že to co dělám a jak žiju je příliš, tak já na to zvysoka kašlu. Víš, že svět, ve kterém právě teď žijeme, je trochu děsivý. Je tam mnoho nenávisti a negativity. Naše země je politicky a společensky rozdělená. A být schopen vypustit píseň, která mluví o tomhle všem a říká: “Podívejte, nemusíte mě mít rádi, ale to mě neporazí. Nenechám si tím zničit můj den. Udělám to pro sebe.” Myslím, že lidi chtějí něco z té vnitřní síly. Mám z toho  dobrý pocit, když to  poslouchám a doufejme, že to přinese dobrý pocit i ostatním. Není to o tom, že by se to mělo brát příliš vážně – ten text je legrační a bláznivý a myslím, že dá lidem důvod k úsměvu.

Už to zpíváš naživo na turné s Queen. Jaké to je?

Je to skvělé. Měl jsem příležitost přehrát Brianovi [Mayovi] a Rogerovi [Taylorovi] něco z toho, na čem teď dělám, když jsme začali zkoušet na turné, dva týdny zpátky. Brian mi okamžitě volal poté, co jsem mu poslal “Two Fux” e-mailem a řekl: “Nemůžu to dostat z hlavy. Slyšel jsem to jednou a už mi to tam uvízlo.” Řekl jsem: “To je dobré znamení, nemyslíš?” Začali jsme o tom přemýšlet a rozhodli jsme se to hrát na tom turné. Ta píseň je tak trochu pocitově glam, takže to nebylo moc násilné pro tu skupinu zvyknout si na to.

Považuješ Queen za blízké mentory během práce na tvorbě svého alba?

Inspirují mě a vždycky rád slyším jejich názor na věc, ale tahle písnička už byla skoro úplně hotová v té době, kdy jsem jim ji hrál. Tohle je můj projekt a já miluji být čestným hostem skupiny a že se s nimi dostanu na turné a zpívám písně, které je udělaly legendami. Ale potřebuji mít také mé vlastní kreativní projekty. V duchu Queen, tak jak oni tvořili jejich hudbu. Hodně jejich písniček bylo napsáno jednotlivými členy – Freddie napsal hromadu skvělých hitů, Brian jich hodně napsal také, Roger a John taky. Myslím, že úplně chápou tu nutnost mít také svou vlastní kreativitu.

Jak si myslíš, že “Two Fux” zapadá do Tvé širší diskografie?

Řekl bych, že je to pro fanoušky, že by mohli být nadšení, protože spousta těch vlivů v mých nových projektech se tak trochu vrací k mým kořenům. Udělal jsem hodně zvukových experimentů – Trespassing byl skutečně elektro-punk druh popu a The Original High byl ten temný, evropský popový zvuk. Tento nový projekt se tak nějak opírá zpět do toho glam-rocku, se kterým jsem se identifikoval ve svých začátcích. Je v tom hodně z devadesátých let a hodně z osmdesátých a sedmdesátých. Mými ikonami jsou lidé jako Freddie Mercury, Prince a George Michael – umělci, které jsem začal opět poslouchat ke konci minulého roku, abych se vymanil z poslouchání toho, co bylo trendy nebo v TOP 40. Trochu mě unavovalo poslouchat to, co všichni, takže jsem se vrátil k tomu, proč jsem především začal dělat hudbu. Cítím to jako uzavřený kruh – jako moje ztvárnění moderního rocku.

 

Zdroj:

 

https://www.out.com/music/2017/6/30/adam-lambert-stands-his-ground-glam-rock-single-two-fux?utm_source=OUTFB&utm_medium=ORG

*shimoli*

 

Adamovo lyric video pro Two Fux:

 

OUT video o Adamově právě vycházejícím singlu Two Fux a jeho současném turné s Queen :

 

Odkaz na Two Fux na Spotify:

https://open.spotify.com/track/2V6PZ5ipLEwljx6ux6kGBE

shimoli

Author shimoli

More posts by shimoli