Skip to main content

Adam Lambert o svých dvou (!) nových písních, „Rocky Hororu“ & svém přátelství s Keshou: Interview

 Překlad @DrakulkaCZ

Jestliže vám ještě nedoklaplo, že Adam Lambert je jedním z největších dříčů v showbyznysu, zvažte tohle: 34letý zpěvák je v současné době na cestách po Státech (USA) se svým The Original High turné, aby podpořil stejnojmenné album, které vydal právě před devíti měsíci. Jakmile skončí na domácí půdě, zamíří Adam do Evropy na další koncerty a následující letní festivalová vystoupení s Queen. Mezi to vmáčkne natáčení své scény nadcházející předělávky The Rocky Horror Picture Show. Ach, a mimochodem, právě před pár dny vydal z ničeho nic nový nealbový singl Welcome To The Show, a přesto našel volné místo ve svém kalendáři, aby se minulý týden vrátil do L.A. na prezentaci písně na Americkém Idolu.

Den po Adamovo vystoupení v Americkém Idolu jsme skočili po telefonu, abychom s ním diskutovali o Welcome To The Show. Ukázalo se, že má další novou píseň ve spolupráci (nazvanou) Can´t Go Home, kterou hodlá vypustit každým okamžikem. Lambert také vnesl světlo do toho, proč si zvolil nepřijmout roli Dr. Frank_N-Furtera, na kterou měl původně spadeno (namísto toho hraje Eddieho). A zatímco se zpěvák rozhodl nekomentovat nic v souvislosti s Dr.Lukem, producentem, se kterým pracoval na svých albech For Your Entertainment a Trespassing, mluvil zaníceně o kolegyni ze svého bývalého vydavatelství – Keshe.

Zamiřte níže na náš poslední pokec s jedním z nejoriginálnějších hlasů – a největším dříčem – v tom, čemu říkáme pop music.

Q: Je milé si s tebou zase popovídat! V tom Americkém Idolu to byla skvělá práce! Vypadal jsi – tak jak bys měl – na tom pódiu jako doma.

A: Bylo skvělé být zpátky. Byla to fakt zábava.

Q: Pro mnoho lidí tvůj nový singl Welcome To The Show přišel minulý týden z ničeho nic. Jak se ten song dával dohromady?

A: Víš, moje povaha – jsem velmi impulsivní.  Opravdu rád po něčem skočím a uskutečním to velmi rychle. Někdy to v hudební branži fakt není lehké. (Směje se) Když dáváš do kupy album, máš všechny ty plány, které musíš dělat s vydavatelstvím, a na všem se pracuje. Je to proces. A tak jsme se bavili o tom, co bude dalšího, a já jsem na tomhle turné – řekl jsem: „Bože, chci prostě vydat něco nového. Proč ne? Proč bychom měli dodržovat nějaká pravidla?“ Je jaro a jako by to byl nový rok. A já miluju písničky na svém albu – pořád by z něj taky mohly být vydány potenciální singlovky – ale prostě jsem  chtěl vydat něco nového, abych lidi překvapil a nadchnul. Tak jsem si promluvil s Maxem Martinem a on reagoval: „Hej, máme tu právě tuhle písničku, kterou Laleh začala. Měl bys přijít a poslechnout si to.“ Tak jsem tam přišel a ona mi ji pustila. Okamžitě jsem si pomyslel, že je to něco, na čem bychom mohli spolu dělat. A ona je tak sladká a přístupná, energická a měli jsme tenhle nápad a začali jsme spolu zpívat u klavíru. Prostě to tak bylo správně.

Q: Je to velmi povzbuzující píseň.

A: Řekl jsem „Bože, já tohle poselství prostě miluju,“ protože to může znamenat tolik různých věcí v závislosti na tom, kdo jste. To je něco, co bylo tématem tohoto alba – The Original High – písně, které jsou velmi přímé a upřímné, ale mohou být aplikovány na rozdílné situace. Velmi silně jsem vnímal, že tahle píseň by mohla pomoci lidem čelit tomu, s čím se potýkají, možná je podpořit a (pomoci jim) být hrdí v tom, kým jsou a čím si procházejí, a najít v tom sílu. Je to velmi silná hymna. Je to druh mantry. To, co mám na refrénu rád, je jeho jednoduchost. Je to jako věc, která by vám měla vstoupit do hlavy a jé – buďte hrdí na to, kým jste, a žijte svůj život.

Q: Jako hudební fanoušek mám vždycky rád nealbové singly. Působí jako milé překvapení.

A: Jó. Připadá mi, jako by v současnosti nebyla prostě žádná pravidla. Nic nemusíš dělat jedním způsobem. A taky to v žádném případě nutně neznamená, že by bylo po The Original High.Bylo to prostě: Hej, chci vydat písničku.

Q: Tak jen abychom si to vyjasnili, Max Martin tě nasměroval na Welcome To The Show, ale tu písničku neprodukoval.

A: Ne, neprodukoval. Ali Payami – ten se mnou dělal hodně programování na Ghost Town a na tom songu pracoval s Maxem – ten tohle produkoval. Dělal všechnu instrumentaci a nějaké skládání. Laleh vlastně produkovala moje vokály. Sešli jsme se v New Yorku a pracovali jsme spolu na vokálech. Bylo to velmi rychlé a šlo to rychle kupředu. Bylo to velmi impulsivní. To miluju.

Q: Psal jsi teď během The Original High turné nějakou jinou muziku? A taky – druhá část otázky – je to jediná nová nahrávka z téhle konkrétní session?

A: Ano, protože jsem neměl moc času. Byl to jeden den. Byla to pauza mezi show v New Yorku a New Jersey. Vlastně jsem nic nenapsal od té doby, co jsem na cestách, ale fakt mám další píseň, kterou jsem natočil, která vyjde každým okamžikem. Je to spolupráce se Stevem Aokim a Felixem  Jaehnem. Spolupracovali spolu na té nahrávce a poslali mi ji. Přidal jsem se a natočil jsem ji v L.A. pár týdnů před tím, než jsem dělal vokály na Welcome To The Show. Takže takhle se to dvakrát vmáčklo. (Směje se) Je to velmi vzrušující píseň. (Steve Aoki) ji hrál dole na Floridě a na všech dalších místech, kde pak vždycky je, a vypadalo to, že se to lidem líbí. Jmenuje se to Can´t Go Home. Je to v podstatě letní pecka.

Q: Když jsme spolu loni v červnu mluvili naposledy, doufal jsi, že vyrazíš s The Original High na turné. A teď na něm konečně jsi a jedeš.

A: Jo. Je tak dobré stát zase před svými fanoušky. Už to byla nějaká doba. Neuvědomil jsem si to, ale pak jsem si říkal: Ou, Bože – moje poslední sólové turné bylo před pěti lety. Je to 90minutová show nebo do 90 minut – některé sály chtějí, aby to bylo kratší. Je to spousta zpívání, ale miluju to. Pracoval jsem s kamarádkou, kterou znám roky – jmenuje se Brooke Wendle – aby mi pomohla zrežírovat show. Přivedla skvělého osvětlovače a další lidi. Je to větší produkce, než jsem kdy sám měl. Skutečně jsme show rozčlenili na tři části. Začátek je velmi podmračený a temnější a jakoby rozzlobený. Pak jdeme na střední pasáž show, která je jaksi srdečná, více se soustředí na vokály – víš, taková hudebně soudržná sekce show. (Směje se) A třetí část je celá o taneční hudbě, kterou miluju.

Q: Ty jsi tak zaneprázdněný kluk. Máš před sebou taky další show s Queen, je to správně?

A: Jo, tohle léto. Navazuje to na sebe. Tady ve Státech (USA) končím začátkem dubna. Děláme dvě návratové show v L.A. a pak doslova druhý den odjíždím do Kanady natáčet film Rocky Horror. A hned potom přeskočím do Evropy a dělám asi tak měsíc koncerty sólového turné po UK a Evropě. A pak naskakuji rovnou do Queen. Děláme várku velkých evropských festivalů.

Q: Učíš se v současné době své repliky na Eddieho v Rocky Horroru?

A: Víš, on fakt nemá moc dialogů! Je to velmi zábavná role, protože je to v podstatě epizodní výstup. Oni mne vlastně dřív požádali – někdy loni – abych se podíval na roli Frank_N- Futera. Byl jsem velmi poctěn a myslel jsem, jó, to by mohla být zábava. Ale (s mým) rozvrhem to na to nevypadalo. A krom toho mi přišlo, že být v souladu se svým tělem (*cis) a hrát trans je v roce 2016 nepatřičné. V sedmdesátých letech to bylo jiné. Ale v současnosti se dá tak úžasně hovořit o trans a pohlavích v dnešním světě. Myslím si, že obsadit Laverne Cox bylo tak brilantní!  Je to tak patřičné, víte, co myslím? A taky k překreslení představy (té postavy), protože je naprosto jiná. A tak jsem řekl ne, ale když začali oznamovat obsazení, řekl jsem: „Počkejte chvilku – a co Eddie? Chci hrát Eddieho! To bych mohl – to je v podstatě jedna písnička. Dovolte mi jen vstoupit a udělat kousek!“ Protože jsem se skutečně, skutečně na tom chtěl podílet. Jsem velký fanda původního filmu a (režisér) Kenny Ortega je milej chlap. A pak jsem slyšel, že hudbu bude produkovat Cisco Adler a pomyslel jsem si, ou, tohle bude dobré. A tak jsem se přidal a svoji píseň jsem už natočil. Nazpíval jsem své vokály a vyšly fakt bezva. No a teď v dubnu jedu filmovat na týden do Toronta.

Q: A uvidíme tě skutečně ve tvé scéně na motorce?

A: Mohli byste (Směje se)

Q: Abychom se vrátili k Laverne a důvodu, proč jsi nevzal roli Frank-N-Furtera, je opravdu super, že žijeme v době, kdy můžeme sledovat skutečného trans herce hrát trans charakter a diváci to akceptují.

A: Víš, myslel jsem si pro sebe, moji přátelé jsou trans – jak by se oni cítili ohledně obsazení ne-trans osoby říkající: „Jsem sladký transvestit z transsexuální Transylvánie“? To je ošidné. Myslím, že v tom učinili velmi troufalou a osvěžující volbu. Je to velmi pokrokové myšlení a v tuhle chvíli mi připadá správné, čímž bude tenhle remake opravdu zajímavý.

Q: Zhruba před týdnem, když ses zastavoval na turné v Nashvillu, jsi dal na Instagram opravdu líbeznou fotku, na které jsi spolu s Keshou.

A: Jo. Nemluvil jsem s ní tak dlouho. Stalo se, že když jsem byl se svou show v Nashvillu, poslala mi textovku, která zněla: „Hej – jsem v Nashvillu.“ Jsem si říkal: Není možná! Takže bylo opravdu fajn poklábosit. Už jsem jí nějakou dobu neviděl, ale kdysi, když jsme byli oba u RCA, jsme byli spolu na hrstce různých propagačních akcí a na spouštění Veva jsme spolu byli taky. Bylo skutečně milé ji zase vidět a probrat život.

Q: Páni – spouštění Veva. To bylo někdy ke konci roku 2009? Takže by to mělo být někdy v době, kdy vycházelo tvé první album For Your Entertainment.

A: Jo! (Směje se)

Q: Pamatuju si, že jsem dával na Idolator tvojí fotku s Keshou z ASCAP Awards ve 2011.

A: Ou, ty myslíš tu, kde jsem oblečenej jako kapitán Morgan? (Směje se) To je přesně jedna z těch… Ta vizáž ten večer? Ach, bože. Ta mne pronásleduje. A kdykoliv ten obrázek vidím, říkám si: „Co jsem si to sakra myslel?“ Nevím, čím jsem procházel.

Q: Takže ti vychází další písnička Can´t Go Home a máš ještě zbytek turné…

A: A potom všem si myslím, že potřebuju dovolenou! (Směje se) A pak, nevím – nemám ještě pevné plány, ale rád bych začal pracovat na nové muzice. Pravděpodobně na podzim.

 

Zdroj: http://www.idolator.com/7627189/adam-lambert-new-songs-rocky-horror-friendship-with-kesha-interview

shimoli

Author shimoli

More posts by shimoli

Join the discussion 2 Comments