Skip to main content

Teď ho nezastavujte: Adam lambert hovoří o  svém turné s Queen, novém albu

 

Adam sice končí severoamerické turné jako frontman Queen, ale ještě po nějakou dobu bude dost zaneprázdněný. Queen + Adam Lambert turné v Austrálii a na Novém Zélandu začíná 22. srpna; současně dělá kampaň pro  AT&T projekt „Live Proud“ a samozřejmě je tu jeho tajemstvím zahalené třetí album, které by mělo vyjít zpočátku roku 2015 (Adam zatím nepotvrdil datum vydání).

 

Mezi smrští turné-dat a nahrávacích dnů, si Adam popovídal s Yahoo Music o výzvě při zastoupení za (úžasného) Freddieho Mercuryho, získání si fanoušků Queen a jak zkušenosti s Queen z tohoto léta mohou ovlivnit vývoj jeho vlastní hudby. Teď ho nezastavujte, má dobré časy…

 

Yahoo Music: si na cestách po USA s Queen déle než měsíc. Jak to jde?

 

Adam: Jde to opravdu dobře. Dostalo se nám hodně vřelého přijetí; opravdu je cítit, že s tím, jak ta show pokračuje, publikum je k nám blíž a blíž. Myslím tím, při těch prvních několika písních se můžu tak trochu porozhlédnout a mít pocit jako: “OK, v pořádku, testujeme si vás, zatím nevíme…” A pak tam jsou určité okamžiky na té show, kde mohu cítit, že tomu to publikum dává všechno – což je součást toho, o čem  to mělo být, stejně jako odstranění těch pochyb. Je to tak trochu únik a cesta. Část toho by měla být komická; tohle je duší té skupiny, to je to, čím vždycky byli, takže to je jedním z důvodů, proč jsem nebyl ostýchavý ohledně módy nebo některých mých energických způsobů na pódiu. Tohle je podstatou té skupiny, tím, jak to bylo původně zamýšlené a já se chci pokusit ze všech sil přivést ten spirit opět do života!.

 

Definitivně jsi nebyl ostýchavý ohledně módy. V určitém okamžiku na té show máš na sobě dokonce třpytivou korunu…

Ha, všichni mluví jen o té koruně! Myslím, jo, jsem si jistý, že je tam hodně symboliky. Jen jsem tak přemýšlel, “Ta skupina je Queen, měl bych mít korunu!” Freddie přišel na pódium s proslulým plášťem, tedy pelerínou a korunou a já jsem si myslel, že to bylo tak afektované a komické a moc legrační, takže jsem to chtěl udělat taky… ačkoliv moje koruna se trochu víc leskne.

 

Někteří puristé Queen Ti tu korunu na fórech vyčítali… jako že se pokoušíš být Freddie nebo tak něco…

 

No, to co si myslím, že doopravdy cool na té show je to, že jsme se záměrně snažili neodchýlit se vizuálně a hudebně příliš daleko od původních Queen, i když je to v nové podobě. Myslím, že všichni tak nějak souhlasíme s “Vraťte zpět  některé z těch okamžiků a legendárních zvuků a vzhledů a stylů” – a i co se týká převleků, díval jsem se na spoustu Freddieho starých kostýmů a odkud získával svou inspiraci, z kterého období a tak trochu jsem se to pokusil napodobit.

 

Vzbuzovalo to obavy, zpívat na koncertě Freddieho sólový song “Love Kills”, když on to nikdy sám během svého života nezpíval?

 

Určitým způsobem jo, ale bylo na tom taky něco vzrušujícího – tohle je složitější porovnat na rozdíl od toho, když zpívám “Who Wants to Live Forever”, kde se můžeš zaposlouchat do originálu a říct si “No, Freddie je úžasný…”

 

Co sis užil nejvíc při zpívání klasiky Queenů?

 

Hrál jsem v divadle a dělal jsem výstřední věci, které byly až přehnané, takže když jsem dostal možnost zpívat tamty písničky z té  sestavy, sedlo mi to. Ale rád také dělám i ty více funky, bluesové věci. A na konci “Somebody to Love” jsem rád, když se můžu trochu předvést. Tohle jsou momenty, kdy jsem rád, že jsem na pódiu a mohu si hrát s těmi převleky a kostýmy!

 

Myslíš, že kromě společného turné byste mohli někdy Ty a Queen vydat album s novou hudbou? Bylo by to zajímavé.

 

Nevím. Co se toho týká, nikdy nemůžeš říkat nikdy. Myslím tím, kdyby mi někdo před pěti lety řekl: “Oh, budeš mít letní turné s Queen po arénách”, odpověděl bych: “Fakt?” Takže jsem si jistý, že pokud to bude ono a my budeme mít pocit, že je to ten správný čas, správný song nebo cokoliv, mohlo by k tomu dojít. Zatím se s tím ale nepočítá. Určitě se teď soustředíme na to, co je před námi pro následujících několik měsíců. A na obzoru je moje práce na mém albu…

Jak si myslíš že Tvá zkušenost s Queen ovlivní Tvé album? Jaký to na Tebe mělo vliv?

 

Myslím, že jedna ze skvělých věcí o tom, že jsem na tomhle turné je, že to pro mně otevírá spoustu odlišných dveří, co se týká hudby. Myslím tím, Queen dělají Southern bluesy rock (Jižanský bluesový rock), pop, glam/theatrical/operatic s— (úchvatně/teatrální/operní věci), dělají punk. Jejich hudba je všudemožně a zjevně přetrvává desetiletí, takže to ve mně tak nějak vyvolává pocit ohledně mého nadcházejícího alba, že jsem svobodný, abych dělal cokoliv  sakra chci dělat, písničku za písničkou. Myslím, že snažit se v dnešní době zaškatulkovat do jednoho žánru je trochu přežité; nezdá se mi, že je to to, co se dnes děje. Myslím si, že každý je jako “OK, vypůjčím si tuto, tamto a další věci; tohle jsou mé refernce a já to všechno tak nějak zmixuji dohromady”. Myslím, že tam budou nějaké nové zvuky na tomhle albu, které jsem předtím v podstatě nedělal a pak věci, které je pro mně typické a pak něco trochu retro, ale ne příliš retro…

 

Definitivně jsi hodně čerpal ze 70tých a 80tých let na svých prvních dvou albech.

 

Naprosto, jsou tam nějaké věci z každé dekády, které bys mohla vypíchnout ven. Miluji hodně věcí ze sedmdesátých let, mám rád hodně věcí z devadesátých let. Je zajímavé, jak se ty trendy mění, víš? Teď náhle všechna ta house music devadesátých let přechází na pop a je to jako, kdo by tohle řekl?

 

Tak nějak si myslím, že album Trespassing předběhlo svou dobu o rok nebo tak nějak. Dělali na tom Nile Rodgers a Pharrell Williams a pak o rok později prorazilo “Get Lucky”  od Duft Punk  Nile a Pharrell jsou teď všude…

Víš, je to legrační. Myslím si, že co je legrační na hudebním průmyslu, a  já jsem se o tom poučil  trochu drsným způsobem, je to, že část z toho je hudba – musíš mít dobré písničky, samozřejmě, jinak tam tvé nahrávky nebudou – ale je to hrozně moc o správném načasování a umístění. Hudební průmysl je opravdu záludný a všechno musí tak nějak fungovat souběžně a harmonicky, aby tvé vydané album mělo úspěch. A tohle je něco, co se stále ještě učím. Myslím, že tohle (album), které se připravuje, bez toho, abych prozradil všechny detaily ohledně obchodních záměrů, to je hodně odlišná situace (než byla ta první dvě, pozn. př.): Jiný label (vydavatelství), jiní producenti, jiní lidi,  kteří jsou v tom zapojeni, jiný management. Bude to úplně o něčem jiném a já se na to opravdu těším.

 

Zdroj (Na té stránce s originálem článku jsou i videa z QAL vystoupení  na iHeart Radio a na official lyric video Trespassing. Takže prosím, koukněte tam pokud máte zájem se na některé z nich podívat.)

shimoli

Author shimoli

More posts by shimoli

Join the discussion 64 Comments